Скупштина слободне Србије упозорава да трасирана и унапред договорена приватизација научно истраживачког „Института за водопривреду Јарослав Черни“, по багателној цени познатом купцу, представља почетак последњег чина свеобухватне девастације и пљачке државне имовине са циљем да државни капитал постане пленом приватних предузећа која послују под скутом владајуће партије.
Мотив за продају научно истраживачких Института искључива је жеља да се за започете или будуће инфраструктурне пројекте који до сада нису имали утемељење у струци, као што је то сличај са Макишким пољем, Новим Садом на води, пројектом Јадар и сл.
Продаја „Института за водопривреду Јарослав Черини“, као научно истраживаче организације, конзорцијуму чији је већински власник друштво Мillenium team, које нема никакве везе са науком, ни са научно истраживачким радом, искључиво је мотивисано поменутим пословним интересима тог друштва које је са Институтом већ пре његове продаје био у пословном односу, те је његово већинско преузимање искључиво мотивисано напред поменутим пројектима који до сада нису могли добити сагласност струке да би се могли реализовати.
Поред одсутва учешћа јавности и права јавности на доступност информација о поступку приватизације „Института за водопривреду Јарослав Черни“ и процене његове вредности, његова продаја супротна је Стратегији управљања водама до 2034. године као планском документу којим се у Републици Србији утврђују дугорочни правци управљања водама у којем се наводи да научно истраживачки „Институт за водопривреду Јарослав Черни“ представља незаобилазан сегмент за успешно функионисање и развој сектора вода у Републици Србији.
Одбрана од поплава, леда и бујица, чија је између осталог била делатност „Института за водопривреду Јарослав Черни“, преласком у приватне руке, постаће не само мање ефикасна, већ препуштена на милост и немилост нестручним људима из ове области чије деловање може бити погубно по животе и имовину грађана у наредном периоду имајући у виду климатске промене.
Такође, препуштање приватинцима, без одговарајућег стручног знања, очување еко система и животне средине, заштите вода од загађења и одбране од штетног дејства вода, што је такође била делатност Института, представља супротност усвојеном концепту одрживог развоја Светске комисије за животну средину и развој „Наша будућност“, према којем је „Одрживи развој, развој који задовољава потребе садашњости без угрожавања способности будућих генерација да задовоље своје потребе“, те ће за несагледиве последице напуштања овог концепта садашња напредњачка власт морати положити рачуне, како садашњим, тако и будућим генерацијма.
Поред чињенице што није постојао ни један разлог којим би се могла оправдати продаја „Института за водопривреду Јарослав Черни“, имајући у виду његово успешно пословање и статус водеће научно истраживачке организације у региону у области водопривреде и сам поступак његове продаје је у потпуности незаконит и неправилан.
Тако је супротно одребама Закона о науци и истраживању у конкретном случају изаостало обавезујеће мишљење Националног савета за научни и технолошки развој о оправданости приватизације „Института за водопривреду Јарослав Черни“ које је у складу са чл. 57. цитираног закона морало предходити одлуци Владе РС о његовој продаји.
Такође у конкретном случају изостао је и програм приватизације Института којег је по слову цитираног закона Министарство за просвету, науку и технолошки развој било обавезно да сачини и достави Влади Републике Србије пре одлуке о приватизацији, што у конкретном случају такође изостало, чиме је поступак продаје Института у потпуности супротан напред наведеној одреби Закона о науци и истраживању, те одлука о његовој продаји мора бити поништена.
Скупштина слободне Србије ће у наредном периоду инстистирати да се незаконита продаја „Института за водопривреду Јарослав Черни“ поништи, обзиром да је супротна општим интересу као и чињеници да његова продаја може довести до несагледивих штетних последица по животе, здравље и имовину грађана Републике Србије.