Правна држава и владавина закона
Строго поштовање Устава и важећих закона.
Измена свих закона који остављају простор за корупцију и неодговорност.
Потпуна јавност у пословима од јавног интереса на свим нивоима власти и управљања.
Правосудни систем
СсС се залаже за независан, одговоран и стручан правосудни систем, као и одговоран, стручан и независан тужилачки систем. Не постоји независност без одговорности и стручности.
Одговорност сваког појединца у систему мора бити изведена у потпуности, како би се обезбедило јасно раздвајање независности од нестручности и политичког утицаја на одлуке судија и тужилаца. Kључни критеријум треба да буде успостављање јавности и оцењивања рада судија и тужилаца, уз најстроже могуће казне за политички утицај на судије и тужиоце.
Није кључно питање ко бира носиоце правосудних функција. Kључно питање је како изградити систем и успоставити одговорност за избор и контролу функционисања независности, стручности и одговорности изабраних судија и тужилаца.
Напомена: СсС ће инсистирати да се утврди конкретна појединачна одговорност судија, тужилаца и конкретних лица носилаца политичких одлука за флагрантно кршење закона у случајевима као што су Савамала, Јовањица, Kрушик, учешће у формирању и пружању заштите мафијашким групама, недостајућа 2 минута снимка несреће на наплатној рампи Дољевац, итд.
Институције и јавна управа
Институције чине конкретни људи, регулатива и одговорност у спровођењу регулативе.
СсС ће се доследно борити за преокрет у односу на садашње стање по коме је грађанин слуга јавне управе. Јавна управа мора да буде искључиво у служби и у интересу грађана, а не у интересу група и појединаца који злоупотребљавају и приватизују институције система.
За нефункционисање институција, трговину утицајем и корупцију у институцијама спровешће се поступак утврђивања конкретне и појединачне одговорности сваког лица које је својим чињењем и нечињењем допринело или утицало на незаконито и опструктивно функционисање институција.
Утврђивање конкретне појединачне одговорности за непоштовање и кршење уставних и других законских норми. У будућности, за одговоран и стручан рад лица у институцијама одговорност ће посебно и директно сносити предлагачи који предлажу и утичу на избор и постављање лица за све нивое институција, јавне власти и јавних послова.
Развојна питања друштва
Будући економски систем ће институционално бити успостављен као социјално-тржишни. Економски развој ће се заснивати доминантно на сопственим радним, капиталним и природним ресурсима.
Економска политика будућег економског развоја Србије неће се заснивати на доминацији подршке страним инвеститорима и страном капиталу, већ на стварању амбијента и подстицаја за развој заснован на домаћем знању, иницијативи, предузетништву, капиталу и природним ресурсима.
Напомена: Завршава се ера распродаје домаћих ресурса и темељење развоја на ниској цени радне снаге и бесплатних природних ресурса.
Фискална политика
Фискална политика и политика државних расхода биће усмерена ка онемогућавању даљег раста неједнакости и ублажавању постојеће све веће неједнакости. Циљ је да се обезбеди веће пореско оптерећење богатијих друштвених група. Истовремено, увешће се строга контрола и потпуни јавни надзор над буџетском потрошњом.
Напомена: Биће извршена ревизија свих буџетских расхода, посебно оних који су скривени тајним уговорима и споразумима. За, у прошлости учињене законске прекршаје, захтеваће се најстрожи ниво одговорности носилаца власти од централних до локалних нивоа.
Управљање јавним предузећима и установама
СсС се противи политици у вези са јавним сектором која се заснивала на максими „приватизује се све да би се повећала ефикасност“. Јавни сектор је постао економски неефикасан услед тога што је постао плен партијског некомпетентног управљања и запошљавања.
СсС се залаже за опстанак и развој јавних и комуналних предузећа, као и установа. Залажемо се за увођење одговорног и стручног система управљања и планирања развоја. Природни капитал, природни обновљиви и необновљиви ресурси и минерална богатства постаће јавна добра са забраном њихове приватизације.
За резултате рада у управљању и пословању јавног сектора конкретну појединачну одговорност сносиће, како лица која су предлагали и утицали на избор управа тако и изабрана, односно постављена лица. Јавно ће бити доступни сви подаци о лицима која су предлагала избор и гласала за лица која се постављају и именују за управљање у јавном сектору.
СсС се принципијелно залаже за укидање досадашње праксе везане за тајне кадровске аранжмане и погодбе између политичких партија у вези са поделом јавног сектора као „управљачког плена“.
Напомена: Утврдиће се конкретна одговорност и законске санкције за приватизацију у управљању јавним предузећима, како за политичаре, тако и за све нивое органа управљања. Посебно ће се испитати и извршити ревизија и утврдити конкретна појединачна одговорност за донете пословне одлуке, намештене тендере, прање новца и фиктивне трансакције.
Пољопривреда и село
Примарна пољопривредна производња, пољопривредно и шумско земљиште, као и агроиндустријски сектор су један од кључних ресурса Републике Србије, који захтевају да им се посвети посебна пажња.
СсС се залаже за доношење конкретне дугорочне и оперативне стратегије развоја пољопривреде и села. Пољопривредна производња ни на кратак ни на дуг рок не може се одржати и развијати без стабилног система субвенција, регреса, подстицаја и заштите. СсС ће се залагати за успостављање система субвенција и заштите пољопривредне производње, који ће у будућем периоду од пет година досећи ниво заштите који се спроводи у земљама ЕУ. Систем субвенција и подстицаја мора прецизно бити планиран у буџету Републике и правовремено исплаћиван пољопривредним произвођачима. Циљ заштите и подстицаја пољопривредне производње је обезбеђење конкурентности агроиндустријског сектора у односу на окружење и ЕУ. Све гране пољопривредне производње морају бити субвенционисане у циљу економске самосталности и одрживог развоја Србије. СсС ће се залагати за економско одржање како малог сеоског поседа, тако и средњих и већих пољопривредних произвођача. Полазећи од тога да је пољопривредно земљиште, без обзира да ли се ради о равничарским или брдскопланинским подручјима, природни производни ресурс, СсС ће се залагати за ограничавања и спречавања продаје пољопривредног земљишта страним правним и физичким лицима.
Тржишно усмерена и подстицајна пољопривредна производња, уз планирање заштитних откупних цена и робних резерви, представља један од кључних фактора економске политике усмерене на ревитализацију и одржање села и сеоског становништва у Србији.
Политика децентрализације
Груписање власти у једном географском центру праћено је узурпацијом овлашћења, финансија и целокупне моћи од стране странке/странака на власти. Такво стање подстиче преливање утицаја владајуће партије на локалне нивое. Потребно је:
1) уредити управљање државом у децентрализованом систему у коме локалне власти имају значајно већа овлашћења у одлукама и располагању финансијама, а у односу на политички и административни центар (Београд);
2) променити изборни систем у ком ће утицај грађана бити ојачан (бирање појединаца, забрана да носилац листе буде особа која није кандидат, забрана да носилац листе буде председник странке).
Здравство
СсС ће се залагати за очување и унапређење јавног здравља. Основна идеја ће бити да је здравље грађана највиша вредност и да само здрав народ може бити гарант будућности Србије.
СсС ће се залагати за доступност здравствене заштите сваком грађанину, са циљем достизања највишег квалитета, у складу са научним сазнањима и стандардима примењеним у развијеним земљама. Развојна политика у здравству се мора заснивати на бризи и дугорочном планирању потребног кадра, а првенствено на образовању и подизању квалификација сваког запосленог. Неопходна је хомогенизација здравственог сектора кроз омогућавање сарадње и увезивање државног и приватног сектора.
Ссс ће инсистирати да се до максимума подигне видљивост података везаних за здравствени систем у складу са законом. Неопходне су и измене и допуне система здравственог осигурања, али по сагледавању реалног стања и искорењивања корупције у највишим круговима система.
Образовање, наука и култура
СсС ће се залагати за одговорно и стручно управљање у овим деловима јавног сектора на принципима који су напред наведени. СсС се залаже за стално повећање улагања у образовање, науку и културу у Србији. Развој и напредак у овим областима је кључна претпоставка развоја целог друштва и бољитка за сваког појединца.
Образовање:
СсС ће се посебно залагати за интегралну реформу образовања, што подразумева: 1) доношење новог Закона о образовању и Закона о високом образовању, 2) враћање аутономије у раду наставника и суштинске аутономије универзитета; 3) повећање стандарда запослених у образовању; 4) извршење декомерцијализације свих нивоа образовања и увођење непосредне одговорности за издавање диплома без стварног образовног утемељења.
Напомена: Извршиће се провера и тестирање знања као и ревизија диплома стечених на појединим факултетима за које у јавности постоји и исказана је отворена сумња на трговину дипломама.
Наука:
Улагање у науку се мора значајно повећати како бисмо се приближили развијенијим државама Европске уније. То подразумева подршку постојећим научним центрима, као и подстицање развоја нових научних центара.
Kултура:
Идентитет једног друштва и народа почива на његовим културним одредницама, културној заоставштини и стваралаштву. Стога је потребно: 1) обезбедити већи буџет за културу; 2) направити нову стратегију културне политике, што подразумева и доношење новог Закона о култури, 3) уложити у обнову институција културе, посебно у мањим градовима.
Посебна брига биће посвећена заштити културних добара, историјским споменицима, афирмацији културне баштине, како српске, тако и припадника осталих народа.
Еколошка питања
СсС се према еколошким питањима одређује као према комплексној групи проблема, везаних за коришћење и експлоатацију природних ресурса, спречавању загађења животне средине, као и отклањању већ нанете штете природним екосистемима, земљи, води и ваздуху.
Природна (геолошка и биолошка) богатства су искључиво власништво народа и ни под којим условима не смеју бити отуђени. Напредак државе Србије мора бити пројектован на начин да његова цена не сме бити трајно уништавање природе, угрожавање животне средине и здравља људи. Витални ресурси за опстанак човека (вода, ваздух и земљиште) морају бити ултимативно сачувани; циљ народа и државе мора бити трајан опстанак на овим просторима. Обнова уништене природе и отклањање последица прекомерног загађивања суштински су предуслови економског просперитета и опстанка будућих генерација у овој земљи, и као такви морају бити дефинисани као национални приоритети државе Србије.
У вези са коришћењу обновљивих и необновљивих природних ресурса СсС заузима становиште да њихова експлоатација мора бити одржива, и то тако да експлоатација ресурса не сме бити у функцији генерисања профита за приватне домаће или стране компаније.
СсС снажно подржава трајну забрану ископавања и експлоатације руда литијума и бора у Србији коришћењем тренутне технологије која подразумева девастирајуће и иреверзибилне последице по природу, животну средину и здравље људи. Уместо опште фразе о друштвеним трошковима уништавања и загађења животне средине, СсС ће се доследно залагати за увођење прецизних мера еколошко-економске политике, која ће имати за резултат да трошкови које имају компаније за експлоатацију ресурса у целости унапред укључују и накнаде за спречавање и отклањање штете по људе и животну средину.
СсС ће се залагати за промену законске регулативе да се уместо садашњег потпуно неприхватљивог система ренти које се плаћају за експлоатацију природних ресурса, уведе систем директних цена ресурса као заједничког, односно јавног добра. Исто тако, СсС ће се залагати за хитно увођење законске регулативе по којој ће се експлоатација обновљивих и необновљивих природних ресурса, након испуњења свих еколошких стандарда и стандарда одрживог развоја, моћи обављати једино и искључиво уз већинско власништво државе Србије. Инсистираћемо на доношењу законске регулативе која обавезује на интерсекторску сарадњу свих нивоа власти и невладиног сектора као и међусобног повезивања науке, заштите животне средине и економског развоја.
Урбанистичка деконтаминација
СсС се залаже за умањење последица узрокованих климатским променама, повећаним енергетским и транспортним захтевима становништва (последице ефекта стаклене баште).
СсС ће подржати лустрацију и поврат на претходно стање (све злоупотребе кроз испитивање како су стечене спровести кроз поступке одузимања или у поступку надокнаде штете). Неопходно је утицати на смањење нежељеног развоја и прекомерне нерегулисане изградње.
СсС се залаже за ефикасан и одржив јавни транспорт путника и робе (шински саобраћај, јавни превоз, рационализација колског саобраћаја, мирујући саобраћај, развој бициклистичког и пешачког саобраћаја). Потребна је рационализација јавних трошкова кроз развој циркуларне и одрживе економије.
СсС ће инсистирати на дефинисању јавног интереса (важна тема демократичности друштва која задире у питања слободе једног друштва) и плурализму интереса (не само један интерес, већ супростављени интереси). У јавном интересу у демократским друштвима постоје многи појединачни интереси и потребно је постићи, кроз управљање системом одлучивања, консензус.
Инсистираћемо на прецизном дефинисању својине на земљишту, јасном утврђивању урбане ренте и дефинисању адекватне пореске политике.
Сарадња са синдикатима
СсС ће радити на повезивању и сарадњи са свим синдикатима и синдикалним покретима у Србији, са циљем заједничке борбе на побољшању услова рада, висине зарада и заштите права радника. СсС ће инсистирати на одговорности носилаца правосудних функција на хитном и разумном по времену решавања радних спорова.
СсС ће се залагати за измене корпоративног законодавства у делу који се односи на управљање, са циљем да се обезбеди партиципација запослених у управљању компанијама.
Смањење сиромаштва
СсС се доследно залаже за прогресивно опорезивање богатих и њиховог богатства и прерасподелу у корист сиромашних.
Смањење сиромаштва је могуће уз економски раст и раст запослености и зарада, као и социјалног збрињавања рањивих друштвених група.
СсС ће посебно инсистирати на заштити социјално угрожених друштвених група, којима се мора повећати видљивост и право на достојанствен живот и економску независност.
Национално питање
СсС се залаже за грађанско друштво једнаких права грађана без обзира на верску, културну, језичку и било коју другу разноликост. СсС сматра да је мултикултурност битна димензија богатства друштва. Национални интереси српског народа нису и не могу бити заснивани на ограничавању културних, верских и других вредности грађана других нација и националности.
Српско национално питање СсС види као питање напретка: социјалног, културног, образовног, научног, духовног и економског развоја и напретка сваког појединца, како српске тако и других нација које живе у Србији.
Питање Kосова и Метохије
СсС се доследно држи уставног одређења питања везаних за аутономну покрајину Kосово и Метохија. СсС не игнорише постојеће стварно стање да на територији Kосова и Метохије не делује правни систем и поредак Србије. СсС се залаже за очување и заштиту идентитета српског народа на Kосову. СсС ће се залагати да се успостављају и развијају интензивне економске и културне везе и контакти са албанским становништвом које живи на Kосову и Метохији. Питања статуса Kосова и Метохије може бити решено искључиво референдумом на који мора изаћи не мање од 80% грађана са правом гласа.
СсС се одлучно противи било којим облицима вођења закулисне политике у вези са како текућим тако и стратешки отвореним питањима статуса Kосова и Метохије.
Медији
СсС ће се залагати за отворен, слободан, критички оријентисан и одговоран систем јавног информисања. Одговорно и потпуно информисање могуће је уз реафирмацију професионалног, независног и одговорног рада новинара, као и успостављања система високих казни за ширење пропагандних и неистинитих информација посебно за лица која такве информације продукују.
Напомена: СсС ће се залагати за утврђивање појединачне конкретне одговорности лица која су били чланови органа управљања и оперативно управљала и управљају информативним јавним сервисом у Србији.
Односи са суседима
СсС се залаже за добросуседске односе са суседним земљама и народима, уз уважавање разлика и права земаља да аутономно одређују своју спољну политику.
СсС се залаже за очување и заштиту права српског народа у другим земљама на основу истих принципа и права које припадници других народа или нација уживају у Републици Србији.
СсС ће се посебно залагати за развој и унапређење економских односа са суседима на принципима равноправности и реципроцитета, уз тежњу остварења циљева слободног кретања робе, капитала и радне снаге.
Спољна политика и придруживање ЕУ
СсС се залаже за вођење независне спољне политике и несврставање у било који војни или политички савез. Србија је по величини и броју становништва мала земља и своју спољну политику треба да гради на уважавању свих кључних принципа међународног права и повељи УН.
Став је СсС да се Србија геополитички не сврстава ни уз Исток ни уз Запад, већ да води принципијелну спољну политику и економску сарадњу у интересу сопственог развоја и интереса својих грађана.
СсС се залаже за настављање процеса придруживања ЕУ, али на принципима узајамности и поштовања националних интереса Србије. СсС је свесна да постоји хијерархија моћи, утицаја и интереса земаља унутар ЕУ, као и утицаја на ЕУ. Имајући то у виду, СсС се противи преношењу било ког дела суверенитета Србије на и у оквиру институција ЕУ.