Sastav nove Vlade Srbije čekali smo samo kao jednu zanimljivost, zabavu, jer personalna rešenja uopšte nisu bitna, zna se ko je jedini koji odlučuje o svemu, kaže profesorka Beogradskog univeziteta Biljana Stojković. Dodaje i da ni Branko Ružić na mestu ministra prosvete neće ništa promeniti, jer se to ministarstvo već 20 godina koristi kao „moneta“ za zadovoljavanje vlasti.
„Sastav Vlade je upravo onakav kakav smo očekivali. Koliko taj sastav nije bitan, toliko nam govore ta personalna rešenja govore šta je namera Aleksandra Vučića – da postavi bilo kog… Nemate kompetentne ljude, neki su premeštani više puta, sve s jedinim ciljem – da se pokaže da je jedino Vučić bitan“, kazala je Stojković.
Imena ministara vidi samo kao – zanimljivost.
„Mislim da je to samo zanimljivost, ta imena smo očekivali da bismo samo personalno mogli da tumačimo, da se zabavljamo, ali je apsolutno nebitno. Jer, teško da neko za godinu dana ima toliku odgovornost, ili da može nešto ozbiljno da se uradi za to vreme“, naglasila je Stojković.
Kaže i da nije bitno ni ko je ministar prosvete.
„Na žalost, nije važno ni ko je ministar prosvete. Radi se o osobi koja se nikad nije bavila prosvetom. Poređenja radi, godinu dana je jedna školska godina, a reforma obrazovanja se radi godinama. Za godinu i po dana ništa ne može da se uradi. Čak i da je Vučić stavio nekog sa visokim iskustvom u prosveti, pedagogiji, metodici nastave, opet ne bi bilo važno ko je ministar“, ocenila je gošća N1.
Prosveta kao 13. prase
Na pitanje šta je Ružića preporučilo za ministra prosvete, Stojković kaže da je prosveta dugi niz godina „nebitna“.
„Meni je uvek prvo pitanje zašto se prosveta kao resor postavlja kao jedan deo vladanja koji je nebitan…Od 2000. godine na dalje, imali ste prosvetu kao trinaesto prase koje neko dobije da bi se zadovoljili apetiti vlasti. Jer tu nema novca, puno je rada, pa nikome nije interesantno“, kaže Stojković.
To je resor koji se ostavlja koalicionim partnerima za zadovoljavanje vlasti.
„Socijalisti kažu da su oni uvek hteli taj resor, ali ja misliom da onu to nisu želeli, nego su to dobili“, navodi Stojković.
A godinama u prosveti nije bilo pomaka, kaže.
„Nakon 5. oktobra u taj resor, za vreme Gađe Kneževića, desili su se drastični pomaci, imali ste osavremenjivanje nastave, razne kurseve za profesore, to je 2004. prekinuto. Od tad nemamo nista od kvalitetnih noviteta u nastavi. Govorim o školama, niko više nije bio zaisteresovan na to. Insistiralo se na nacionalnoj edukaciji, a u svetu je to samo jedan element nastave, a nikako akcenat. Ali, to je sve recept kako se vlada na način da se društvo degradira, da biste njime mogli lakše da upravljate“, naglasila je profesorka Stojković.
Čomić postala „preletač“
Komentarišući pisanje medija o tome da će Gordana Čomić takođe biti ministarka, i to ministarka za dijalog, Stojković kaže da njen slučaj „ilustruje odsustvo bilo kakve etike“.
„To je nešto što ozbiljno ilustruje odsustvo bilo kakve etike. Pre par godina je ona govorila o promenama strana, da je ‘preletačima’ bitno jedino da budu na vlasti. Mi smo to upravo videli s njene strane, i onda nas ne čudi kada ljudi ovde govore da je političa prljava“, ocenila je gošća N1.
Prema njenim rečima, nemoguće je da će Čomić, u jednom urušenom društvu, moći da pomeri stvari ili da napravi kopernikanski obrt u odnosi države prema građanima.
„Srbija je toliko urušeno u političkom smislu društvo, da bismo mi morali da uvedemo jedan princip – nikakve funkcije više od dva mandata tokom celog života… Ovde je strašno da politiku doživljavate kao svoj život, mora da se zna da postoje druge profesije, da ste se školovali za nešto drugo“, kaže Stojković.
UNS se vratio „svojoj kući“
Udruženje novinara Srbije optužilo je Okružni sud u Cirihu i Junajted grupu (UG) da prikrivaju činjenice o presudi u kojoj je sud presudio u korist suvlasnika Grupe Dragana Šolaka protiv televizija Pink, Studio B, kao i tabloida Informer zbog klevetanja i širenja laži. UNS je, takođe, doveo u pitanje i profesionalizam Junajtedovih televizija jer su, kako kažu u UNS-u, preneli saopštenje UG, a da pre toga nisu imali uvid u presudu. Sve to postalo je ubrzo „municija“ u orkestriranoj kampanji prorežimskih medija i skretanju pažnje sa odluke.
O tome zašto je UNS tako postupio, Stojković kaže: Mi smo kao Skupština slobodne Srbije izdali saopštenje tim povodom, u kome se kaže da se UNS vratio svojoj kući, odnosno u 90-te godine prošlog veka, kad je zdušno podržavao režim… Podela je bilo, ali sada imamo i formalizovanu podelu kroz saopštenje UNS-a koji napada novinare koji ne prate prorežimsku politku“.
UNS se, kako je rekla, nije oglašavao na razne tabloidne novinare koji su pisali „o svemu i svačemu“, a pritom su, dodaje, „lagali i pretili“.
„Ovo je sada poslednja četvrtina, kulminacija svih sukoba, svih događaja koje smo očekivali od 2012. godine. Sve veći put u prošlost, sve je intenzivnije i jasnije kuda plovimo. Ovo je trenuktak kada se sve zaoštrava, ulazimo u opasnu zonu“, upozorila je profesorka.