Pozivamo članove Skupštine slobodne Srbije da se pridruže građanskom protestu „Za bezopasan vazduh“ u organizaciji nestranačke organizacije „Eko straža“. Protesti će biti održani 10. januara na Trgu Slavija u Beogradu od 12 časova.
Neformalna organizacija „Eko straža“ u pripremi ovog skupa, definisala je sledeće zahteve protesta:
Zahtevi za blagovremeno i tačno informisanje javnosti
- Obezbediti sistematsko i kontinuirano praćenje svih relevantnih parametara zagađenja vazduha na celoj teritoriji Srbije. Učiniti transparentnim sve raspoložive podatke, jer se tiču svih građana (član 74 Ustava Republike Srbije).
- Pravovremeno i tačno informisanje zainteresovane javnosti o zagađenosti vazduha na teritoriji cele Srbije. Podatke o zagađenosti vazduha uneti u nacionalne i lokalne informativne programe kao dodatak vremenskoj prognozi ili informativnim tekstom koji može ići u toku emitovanja programa ili slično, te da se građani jasno informišu da li je vazduh zdrav ili nije zdrav). (član 50 Ustava Republike Srbije).
- Obaveštavati građane putem sredstava javnog informisanja (novine, TV, internet) i zvaničnih kanala vlasti o problemu zagađenja generalno, o akutnim ali i hroničnim posledicama kratkoročnoj i dugoročnoj izloženosti zagađenom vazduhu, kao i izdati preporuke kako se ponašati u uslovima kada su vrednosti visoke.
Zahtevi za hitno smanjenje zagađenja vazduha
- Hitno ispitati emisije koja proizvode termo-energetski sektor i velika industrija angažovanjem nezavisnih akreditovanih laboratorija na efikasniji način nego što je to učinjeno do sad i uvesti rigozozniju kaznenu politiku nego do sada.
- Ukinuti najavu inspekcijskog nadzora kao obavezu. Pojačati monitoring velikih zagađivača uvođenjem nezavisnih referentnih ustanove radi inspekcijskog nadzora. Troškove inspekcije moraju snositi zagađivači.
- Zahteva se hitno zatvaranje svih deponija kod kojih je došlo do samoinicijalnog paljenja metana i sa kojih se emituju kancerogene čestice dioksini i furani.
- Vlada RS mora imenovati odgovorne za štetu nanetu životnoj sredini i zdravlju građana i pružiti dokaze da se takvi propusti neće ponoviti u budućnosti.
Zahtevi za kontrolu kvaliteta studija uticaja na životnu sredinu
- Uključivanje stručne javnosti u problem zagađenja životne sredine, uz istovremeno isključivanje svih političara bez iskustva i referenci u materiji zaštite životne sredine.
- Učiniti transparentnim proces naručivanja i izrade studija koje se zbirno zovu „Procena uticaja na životnu sredinu“. Proces ocenjivanja tih studija posmatrati kao projektni zadatak iza koga mora stajati referentna institucija. Zaključak o ispunjenosti uslova za dobijanje licence potencijalni zagađivač ne sme dobiti paušalno, već na osnovu ozbiljne i dokumentovane analize referentne institucuje, koja je dostupna javnosti.
- Ukoliko se da ocena kvaliteta i validnosti tih studija a neki delovi studija nisu ispunjeni, odgovorna lica moraju da snose krivičnu odgovornost.
Zahtevi za primenu mera za poboljšanje kvaliteta vazduha
- Započeti transparentnu javnu raspravu o energetskoj tranziciji, i u vezi sa njom doneti kratkoročnu i dugoročnu strategiju smanjenja zagađenja vazduha radi zaštite zdravlja stanovništva. Strategije vezane za smanjenje zagađenja moraju donositi multidisciplinarne grupe najreferentnijih stručnjaka.
- Poštovati već usvojene planove – npr. nacionalni plan za smanjenje emisija – tzv. NERP bez pomeranja datuma i retroaktivnih promena sadržaja dokumenta.
- Vlada RS mora preuzeti odgovornost za kvalitet vazduha na celoj teritoriji Srbije, jer vazduh ne poznaje opštinske i regionalne granice i odbaciti prebacivanje nadležnosti na lokalne samouprave,
- Ukinuti subvencije za kupovinu novih elektičnih i hibridnih vozila i pokrenuti prenamenu sredstava. Zabraniti prodaju sirovog lignita i drugih toksičnih energenata
- Stimulisati zamenu energetski neefekisanih peći za modernija rešenja za fizička lica.
- Iznalaženje mehanizna efikasnijeg sprovođenja već postojećeg zakona o zaštiti životne sredine, i pooštrena prekršajna, i krivična odgovornost za grublje prekršaje i krivična dela. Inspekcije velikih zagadjivača moraju vršiti republički inspektori uz snimanje tehnoloških procesa a trošak inspekcije moraju snositi ta preduzeća. Uvesti unutrašnju kontrolu rada lolane inspekcije sa Republičkog nivoa.
- Transparentno trošenje i rigorozna kontrola sredstava iz fonda „zagađivač plaća“ i svih sredstava koja su stigla iz razvojnih fondova ili drugih ekoloških fondova
- Odobravati olakšice za uvođenje gasnih priključaka, i obezbediti besplatan priključak za one koji su ispunili tehničke zahteve.
- Zameniti kotlarnice na mazut i lož ulje u svim državnim ustanovama.
- Zameniti kotlove u toplanama koja koriste čvrsta goriva i prelazak na gas.
- Napraviti plan sanacije i izvršiti remedijaciju svih postojećih jalovišta.
- Rigorozno kažnjavanje svih pravnih i fizičkih lica koja za loženje koriste gumu, plastiku i ostali toksični optad, čija je upotreba zabranjena zakonom.
Zahtevi vezani za stav Vlade Republike Srbije prema civilnom društvu.
- Vraćanje na posao Milenka Jovanovića, donedavno načelnik Odeljenja za kontrolu kvaliteta vazduha.
- Krivična odgovornost za iznošenje netačnih i zdravstveno opasnih informacija vezanih za zagadjenje vazduha.